STRATILI STE HESLO?

Starostlivosť o drahé kamene a očista kameňov

Do kameňov často vkladáme viac negatívnych energií, bolestí, nevyriešených konfliktov a blokád, ako kamene unesú. Niekedy sa dokonca stáva, pokiaľ nie je kameň včas odobratý z tela či odložený a očistený, že sa na ňom objavia trhliny alebo stmavne. Aby sme takýmto skutočnostiam predišli, napr. pri prudkých bolestiach, migréne alebo liečbe ochorení, kameň v priebehu liečby opláchneme vodou a poskytneme mu kratučký odpočinok k nadobudnutiu ďalších síl.

Väčšinou sami vycítime, kedy je potrebné kameň energeticky očistiť a nabiť.
Pred každým liečebným použitím by sme mali kamene krátko očistiť.

Ako čistiť drahé kamene na energetickej úrovni?

Vodou, slnkom a panenskou zemou.
Najznámejšou a najjednoduchšou metódou čistenia drahých kameňov je očista vodou a slnkom, ktoré sú potrebné, ak kameň získame z "druhej ruky". (Pokiaľ sme kameň našli voľne v prírode, nie je táto prvá dôkladná očista potrebná.)
Získaný kameň čistíme prvý krát i niekoľko dní, pričom vodu, do ktorej ho položíme, pravidelne meníme. Ideálna je voda pramenitá, morská alebo minerálna. Po tejto vstupnej očiste kameň ešte opláchneme pod prúdom vlažnej vody a držíme ho v dlani. Takto s ním nadviažeme prvý kontakt a súznenie. Na slnku alebo na dennom svetle ho potom ešte nabijeme pozitívnou energiou.
Ešte dôkladnejším spôsobom prvej očisty je zakopať kameň do zeme a vystaviť ho tak na niekoľko dní očistnej sile matky Zeme.

Po každom použití či každodennom nosení kameňa alebo šperku odporúčame tento asi 2 minúty podržať pod prúdom vlažnej vody, potom ho osušiť utierkou z prírodného materiálu alebo ho na noc ponechať v miske s vodu. Voda kameň nečistí len zvonka, ale jej vibrácie odnášajú aj negatívne energie. Pozor však, niektoré druhy kameňov, napr. malachit, lapis lazuli, tyrkys a hematit kontakt s vodou neznášajú dobre. Rovnako je to v prípade šperkov na gumičke a iných materiáloch, ktoré sa dlhším pôsobením vody na šperk ničia a môžu sa pretrhnúť. Opál a Tyrkys zasa vo vode krehnú. Podľa povahy kameňa a jeho znečistenia ho potom ešte nabíjame na slnku alebo dennom svetle (opäť pozor, niektoré svetlo modré kamene ako napr. chalcedón, akvamarín, tyrkys ale i ametyst môžu na slnku vyblednúť).

Dôkladnejšiu energetickú očistu kameňa po dlhšom používaní môžeme urobiť tak, že kameň necháme niekoľko hodín pod tečúcou vodou. Najvhodnejšia je k tomu čistá voda z potoka.

Ďalším spôsobom očisty polodrahokamov je soľný kúpeľ. Kamene uložíme cez noc do suchej morskej soli tak, aby v nej boli úplne ponorené. Túto soľ následne vyhodíme, nepoužívame ju už ďalej. Kamene môžeme čistiť tiež roztokom z morskej soli vo vode. K tomuto účelu rozpustíme 2-3 polievkové lyžice čistej morskej soli v litre vody a kamene do nej na noc položíme. Avšak pri tomto čistení treba byť opatrní, pretože nie všetky kamene znášajú soľný roztok.

Po každej očiste sa dajú kamene ešte energeticky nabiť a to tak, že ich na niekoľko hodín necháme na slniečku ale pri mesačnom svetle - tu tiež treba rozlišovať, o ktorý druh kameňa ide, pretože niektoré kamene na slnku môžu zosvetliť svoju farbu.

Vybitie v chladničke
Táto metóda nie je veľmi rozšírená, je však jednoduchá. Kameň alebo náhrdelník vložíme do sáčku (možno predtým zabalíme do bublinkovej fólie) a na dve hodiny vložíme do mrazáku. (Táto metóda môže byť aj nebezpečná, pretože ako laici nevieme vždy presne povedať, ktorý kameň má vysoký podiel vody a teda veľmi by sa mrazeniu nepotešil...) Hovorí sa, že takto vybitý kameň nepotrebuje čistenie na informačnej rovine.

Ako čistiť drahé kamene na informačnej úrovni?
Aj po statickom vybití kameňa zostávajú nadobudnuté informácie ešte v ňom. Ak by sme ich nevyčistili, aktivizovali by sa pri najbližšom použití – a miesto liečenia by mohli zhoršiť náš stav. Takisto transport kameňa môže kameňu privodiť skúsenosti, bez ktorých sa obídeme. Preto potrebujeme urobiť energetické čistenie informačnej roviny kameňa. Máme k tomu viacero možností:

Čistenie na ametyste
Čistenie na ametyste sa deje prednostne v ametystovej geóde, ale aj na zhluku ametystových kryštálov. Za čistenie zodpovedá obsah železa v ametyste. Čím tmavší ametyst, tým hlbšie jeho čistenie zasahuje. Pritom energetické čistenie v geóde trvá asi štyrikrát dlhšie ako použitie kameňa, avšak najviac 8 hodín (t.j. cez noc). Ďalšie čistenie už kameňu nič neprinesie, hoci ho ani nepoškodí. Ak čistíme na ametystovom zhluku, trvá čistenie dlhšie, pretože energia pôsobí len z jedného smeru a nie z viacerých strán ako u geódy.

Čistenie na hematite
Hematit tiež obsahuje železo. Železo prispieva k jasnému rozlišovaniu kameňa medzi dvoma pólmi a k oslabeniu negatívnych informácií. Príklady želežitých rúd sú hematit, goethit, limonit, pyrit, siderit a magnetit. Kubická štruktúra magnetitu ešte prispieva k obnoveniu energetického poľa kameňov. Pri takomto čistení sa kameň alebo náhrdelník položí na hematitový blok alebo do nádobky naplnenej drobnými hematitovými kamienkami a nechá sa tam ležať 20 minút.

TOP